Tyla taip pat turi aidą

Kėdainių ‚Atžalyno‘ gimnazijoje jau daugiau nei dešimtmetį vyksta ilgalaikis projektas „Tiltai- Bridges-בריקן“, skirtas Kėdainių  žydų bendruomenei atminti. Ruošdamiesi paminėti Kėdainių žydų bendruomenės sunaikinimo 80-metį gimnazistai dalinasi su bendruomene  projektais „Maceva“ ir „Zachor.Prisimink”.

Projektą „Maceva“ inicijavo Ben-Tsionas Klibanskis (Izraelis), kurio protėviai yra kilę iš Kėdainių. Mokiniai valė 635 paminklinius akmenis Kėdainių senosiose žydų kapinėse, fotografavo juos ir siuntė nuotraukas Ben-Tsionui Klibanskiui, kad šis perskaitytų ir išverstų užrašus. Visi duomenys sukaupti ir pateikti internetinėje svetainėje. Tie, kurie kildina save iš Keidan, turės galimybę virtualiai patirti senųjų žydų kapinių ramybę, atminties namus.

Projektas „Zachor“. Prisiminti ” prasidėjo LRT (Lietuvos radijo ir televizijos) sukurtais ir išleistais filmais apie žydų bendruomenes. Žiūrėdami filmą apie gimtojo Kėdainių miesto žydų bendruomenės istoriją, gimnazistai susidomėjo ir nusprendė išversti filmą iš lietuvių į anglų kalbą, dubliuoti įrašus ir pasidalinti filmu su kėdainiečiais, kurie domisi kraštu, kuriame gyveno jų protėviai. Senosios sinagogos tyli, tačiau studentai gali atgaivinti istoriją. Filmą „Zachor“. Prisiminti ” žiūrėti čia

Šiandien Kėdainiuose nėra žydų bendruomenės. Ji buvo sunaikinta prieš  80 metų. Senosios sinagogos ir gatvės, kuriose kadaise gyveno žydai, tyli. Mes esame dvasiškai stiprūs, kai stengiamės išgirsti ir išsaugoti praeities atgarsį.

Aryeh Leonard Shcherbakov(Israel) ir gimnazistas Rafaelis Pankūnas Daukšių kaime, kur 1941metais rugpjūčio 28d. buvo sušaudyti Kėdainių, Šėtos ir Žeimių žydai.